2021 Yearbook Excellence Contest Results

,

Yearbook Excellence Winners

Shawnee Mission North and Christ Presbyterian earn top overall awards

Shawnee Mission North High School of Overland Park, Kansas in Class A and Christ Presbyterian Academy of Nashville, Tennessee in Class B have won the overall Blue and Gold Awards in the 2021 Quill and Scroll Yearbook Excellence Contest, co-sponsored by Walsworth, Balfour, Herff Jones and Jostens.

The Blue and Gold Staff Excellence Award goes to the yearbook staff in each class that earned the most points via its individual entries. Here are the top three schools in each class:

Class A (1,000 students or more)

Staff Excellence

  1. Shawnee Mission North, Overland Park, Kansas

Class B (999 students or fewer)

Staff Excellence

  1. Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee

In addition, the YEC awards the top performing staffs in three separate areas: Design, Writing and Photography. Here are those winners:

Design:

Class A: 

  • James Bowie High School, Austin, Texas
  • Shawnee Mission North, Overland Park, Kansas
  • Whitney High School, Rocklin, California

Class B: 

  • Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee
  • Eastern Lebanon County High School, Myerstown, Pennsylvania
  • Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida

Writing:

Class A: 

  • Johnston High School, Johnston, Iowa
  • Kirkwood High School, Kirkwood, Missouri
  • McCallum High School, Austin, Texas
  • Wando High School, Mount Pleasant, South Carolina

Class B: 

  • Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee
  • Davison Day School, Davidson, North Carolina
  • Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida

Photography:

Class A:

  • Blue Valley Northwest, Overland Park, Kansas
  • Shawnee Mission South, Overland Park, Kansas
  • Wando High School, Mount Pleasant, South Carolina

Class B: 

  • Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee
  • Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida
  • Richland R-1, Essex, Missouri

Judges perused 1,485 entries to determine the winners in each category and class. In all, 211 entries were judged as winners, meaning first, second or third place, or honorable mention. In categories with more than 30 entries in a class, judges chose honorable mention winners to equal at least 10 percent of the entries in that category’s class. In two Class B categories with fewer than 10 entries, judges used their discretion to not award a third place. The total number of entries per category is pasted as a spreadsheet at the end of this post.

All winners — first, second and third places, as well as honorable mentions — are eligible to apply for Quill and Scroll scholarships, provided the students plan to pursue a journalism major or work in student media at the university or college they attend.

Cover by Cayli Clack, Texas High School

Design Categories

Theme Development/Class A

First Place: Grace Conlan & Ryan Kinney, James Bowie HS, Austin, Texas “tbd”
Second Place: Evan Whitaker, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Yeah This is Kinda”
Third Place: Elizabeth Bunnell, Southside HS, Fort Smith HS, Fort Smith, Arkansas “Yeah, Tell Me About It”

Theme Development/Class B

First Place: Caroline Avinger, Sylvie Keck, Addie Reese Zapp; Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Perhaps this is the MOMENT”
Second Place: Ana Bordin, Venice Junger, Grace Sager, Haley Strauch and Emma Gomez; Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “When Everything is TBD, We Remain Determined”
Third Place: Lucy Bickel, Alec Hartzell, Georgia Martin, Emily Ulrich; Eastern Lebanon County HS, Myerstown, Pennsylvania “Phases”

Cover Design/Class A

First Place: Cayli Clack, Texas HS, Texarkana, Texas “Wrapped”
Second Place: Elizabeth Chiu, East Brunswick HS, East Brunswick, New Jersey “Bare Necessities”
Third Place: Zoe Smutko, Prospect HS, Mount Prospect, Illinois “We…”

Cover Design/Class B

First Place: Keith Pawlowski, Freedom Area HS, Freedom, Pennsylvania “normalSEE”
Second Place: Lucy Bickel, Eastern Lebanon County HS, Myerstown, Pennsylvania “Phases”
Third Place: Dacie Ritch, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Thread That Binds Us”

Student Life Spread/Class A

First Place: Samantha Santibanez, Shawnee Mission South HS, Overland Park, Kansas “Butterfly Fan”
Second Place: Matthew Cunningham, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Crowned During COVID”
Third Place: Audrey Caravello, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Summer Staycation”
Honorable Mentions
Kaya Barringer, North Kansas City HS, North Kansas City, Missouri “Mr. NKC”
Lindsey Plotkin, McCallum HS, Austin, Texas, “No Justice, No Peace”
Jespyn Bishop, Brighton HS, Brighton, Colorado “Trends”
Clara Baressi, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “A Future in Flying”
Carlos Mata, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Technology Issues”
Cayli Clack, Texas HS, Texarkana, Texas “We Painted a New Way”
Coco Ridge, Shawnee Mission South HS, Overland Park, Kansas “Feeling Royal”
Evan Whitaker, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Dancing Under the Stars”
Details Staff, Whitney HS, Rocklin, California “Gotcha Covered”

Student Life Spread/Class B

First Place: Addie Reese Zapp, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Temp Check, Mask Check”
Second Place: Ana Bordin, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Homecoming Festivities Through a Different Lens”
Third Place: Leah Downing, One School of the Arts, Longwood, Florida “Be the Change”

Academics Spread/Class A

First Place: Lyla Edwards, Aledo HS, Aledo, Texas “Welding Their Way”
Second Place: Katie Lomba, Whitney HS, Rocklin, California “Tastier than Takeout”
Third Place: Ryan Kinney, James Bowie HS, Austin, Texas “The More You Read”
Honorable Mentions
Abby Cheek, Cedar Park HS, Cedar Park, Texas “Return to Learn”
Eva Andrus, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Blossoming Into Success”
Audrey Caravello, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Bueller? Bueller?”

Academics Spread/Class B

First Place: Ana Bordin, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Technology Helping Students”
Second Place: Katelyn White, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Ready for Risks”
Third Place: Maggie Ess, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minnesota “Don’t Try This at Home”

Clubs or Organizations Spread/Class A

First Place: Aaryan Midha, Whitney HS, Rocklin, California “Tried and Tested”
Second Place: Taylor Tiberg, Aledo HS, Aledo, Texas “Absolutely GOATed”
Third Place: Matthew Cunningham, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Hyped Up from Home”
Honorable Mention
Carly Johnson, McCallum HS, Austin, Texas “PALS Shower Strike for a Good Cause”

Clubs or Organizations Spread/Class B

First Place: Ava Maddux, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Sky’s the Limit”
Second Place: Baylor Dublin, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Let It Fly”
Third Place: Ana Bordin, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Robotics: The Planning of Programming”

Sports Spread/Class A

First Place: Kierra York, James Bowie HS, Austin, Texas “Stick to the Point”
Second Place: Sam Bumgarner, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Shaving Down the Seconds”
Third Place: Matthew Cunningham, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Reaching for the Bars”
Honorable Mentions
Cece Barton, Kirkwood HS, Kirkwood, Missouri “Boys’ Golf”
Charlotte Madden, Ladue Horton Watkins HS, St. Louis, Missouri “Making the Best of It”
Ryan Kinney, James Bowie HS, Austin, Texas “Saved by the Bell”
Abby Mandel, James Bowie HS, Austin, Texas “Six Points in Sight”
Paulina Solorzano, Whitney HS, Rocklin, California “Masks On, Game On”

Sports Spread/Class B

First Place: Ava Maddux, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Victory Chant”
Second Place: Addie Reese Zapp, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Mud, Sweat and Tears”
Third Place: Katelyn White, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Catch and Throw”

Performing Arts Spread/Class A

First Place: Katheryn Nachtigal, Shawnee Mission East HS, Prairie Village, Kansas “Power of Fifteen”
Second Place: Lindsey Plotkin, McCallum HS, Austin, Texas, “Taking a Trip to Urinetown”
Third Place: Allison Dragoo, Blue Valley Northwest HS, Overland Park, Kansas “The Show Must Go Online”

Performing Arts Spread/Class B

First Place: Baylor Dublin, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “The Absent Audience”
Second Place: Eva Larson, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minnesota “Arsenic Radio Play”
Third Place: Easton Dillard, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Beats and Buddies”

People Spread/Class A

First Place: Sofia McMaster, Whitney HS, Rocklin, California “I Can’t Tonight, I’m Working”
Second Place: Zoe Cott, Blue Valley HS, Overland Park, Kansas “146-147”
Third Place: Francheska Pontillas, Whitney HS, Rocklin, California “Junior Class Divider”
Honorable Mentions
Carlos Mata, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Junior Mugs”
Abby Cheek, Cedar Park HS, Cedar Park, Texas “This or That…”

People Spread/Class B

First Place: Kylee McClung, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “The Gift of Time”
Second Place: Easton Dillard, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Lively Election”
Third Place: Marie Madsen, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “People-TK”

Graphic Design Spread/Class A

First Place: Carlos Mata, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Technology Issues”
Second Place: Colin Henderson, Ladue Horton Watkins HS, St. Louis, Missouri “Did Biden Really Just Win?”
Third Place: Rylee Bogden, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “The 2020 Election”

Graphic Design Spread/Class B

First Place: Lucy Bickel, Eastern Lebanon County HS, Myerstown, Pennsylvania “Renovation”
Second Place: Zac Anderson, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minnesota “Imposter Among Us”
Third Place: Haley Strauch, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Understanding is the Key to Understanding Democracy”

Pandemic Spread/Class A

First Place: Jespyn Bishop, Brighton HS, Brighton, Colorado “COVID”
Second Place: Charlotte Madden, Ladue Horton Watkins HS, St. Louis, Missouri “Did They Actually Get the Vaccine?”
Third Place: Abby Mandel, James Bowie HS, Austin, Texas “Is This Thing On?”
Honorable Mention
Wes Warmink, James Bowie HS, Austin, Texas “Patience is a Virtual”

Pandemic Spread/Class B

First Place: Lucy Bickel, Eastern Lebanon County HS, Myerstown, Pennsylvania “Blue Team and Gold Team Merge”
Second Place: Lucy Bickel, Eastern Lebanon County HS, Myerstown, Pennsylvania “Shutdown”
Third Place: Zac Anderson, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minnesota “One Year Later”

Design by Alex Mount, Aledo High School

Writing Categories

Headline Writing & Design/Class A

First Place: Alex Mount, Aledo HS, Aledo, Texas “Kickin’ It”
Second Place: Alexis Sharplin/Natalia Madero, Eisenhower HS, Shelby Township, Michigan “Story Snip-pets”
Third Place: Lindsey Plotkin, McCallum HS, Austin, Texas “No Justice, No Peace”
Honorable Mention
Matthew Cunningham, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Can’t Rain on Our Fairway”

Headline Writing & Design/Class B

First Place: Jacob Stoebner, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Mud, Sweat & Tears”
Second Place: Katelin Flemmons, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Thinking Ahead”
Third Place: Alondra Hernandez, Ozona HS, Ozona, Texas “This Weather is Snow Joke”

Caption Writing/Class A

First Place: Evan Wessling, Johnston HS, Johnston, Iowa “Baseball”
Second Place: Evan Wessling, Johnston HS, Johnston, Iowa “Football”
Third Place: Carly Johnson, McCallum HS, Austin, Texas “PALS Shower Strike for a Good Cause”
Honorable Mention
Evan Wessling, Johnston HS, Johnston, Iowa “Girls’ Basketball”

Caption Writing/Class B

First Place: Reesi Nesbitt, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Catch and Throw”
Second Place: Madison Mockewich, Fred T. Foard HS, Newton, North Carolina “Captions-MM-2”
Third Place: Caroline Avinger, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Chapel on the Quad”

Personality Profiles/Class A

First Place: Jespyn Bishop, Brighton HS, Brighton, Colorado “Kenny”
Second Place: Elizabeth Doering, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Colleen Hall”
Third Place: Elise Roettger, Kirkwood HS, Kirkwood, Missouri “Opening New Doors”
Honorable Mention
Payne Wellman, Aledo HS, Aledo, Texas “Aiden Yielding”

Personality Profiles/Class B

First Place: Jolie Albinder, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Jon: Leading the Scientific Scene”
Second Place: Sully Young, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “Challenge Accepted”
Third Place: Jack McKenna, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “A Toy Story”

Sports Feature Writing/Class A

First Place: Robert Pszybylski, Ward Melville HS, East Setauket, New York “Awesome”
Second Place: Alyssa Eimer, Whitney HS, Rocklin, California “Having Their Say About the Delay to Play”
Third Place: Victoria Verde, Johnston HS, Johnston, Iowa “Superstitions”
Honorable Mention
Madeleine Elton, Chloe Pierce, Eisenhower HS, Shelby Township, Michigan “Lost and Found”

Sports Feature Writing/Class B

First Place: Emilia Garcia Uribe, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “State Champions”
Second Place: Hayden Wehunt, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “Looking Up”
Third Place: Rylee Cason, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “More than a Game”

Academics Writing/Class A

First Place: Grayson Taylor, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “A Legacy Weaved”
Second Place: Lauren Apostolakis, Westlake HS, Austin, Texas “Feeling Fabulous”
Third Place: Katie Gerritz, Shawnee Mission South HS, Overland Park Kansas “Poli-talks”

Academics Writing/Class B

First Place: Caroline Rowe, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Ready for Risks”
Second Place: Venice Junger, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “iPads Notes”
Third Place: Ella Grace Wolfe, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “Day in the Life LS”

Clubs or Organizations Writing/Class A

First Place: Maya Ortiz, Kingwood Park HS, Kingwood Park, Texas “Choir Creates Fun”
Second Place: Megan Roche, Kirkwood HS, Kirkwood, Missouri “Breakout Stars”
Third Place: Grace Kloster, Shawnee Mission East HS, Prairie Village, Kansas “We Run It”

Clubs or Organizations Writing/Class B

First Place: Grace Hancock, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Robotics”
Second Place: Dannie Restrepo-Stier, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Creating the Narrative”
Third Place: Ellie Calhoun, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Sky’s the Limit”

Performing Arts Writing/Class A

First Place: Zoe Stanley, Brighton HS, Brighton, Colorado “Fall Play”
Second Place: Megan Roche, Kirkwood HS, Kirkwood, Missouri “Panic in the Park”
Third Place: Robert Pszybylski, Ward Melville HS, East Setauket, New York “Category 17”

Performing Arts Writing/Class B

First Place: Ella Grace Wolfe, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “The Music Never Stops”
Second Place: Leah Downing, One School of the Arts, Longwood, Florida “The Show Must Go On”
NO THIRD PLACE AWARDED — Judge’s Discretion

Student Life Writing/Class A

First Place: Sophia Connolly, Blue Valley Northwest HS, Overland Park, Kansas “Unbreakable Brotherhood”
Second Place: Jacob Pelbath, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Surfing onto the Scene”
Third Place: Angela Roberson, Whitney HS, Rocklin, California “What It’s Really Like”
Honorable Mention
Lucy Marco, McCallum HS, Austin, Texas “Life as a Teenage Essential Worker”

Student Life Writing/Class B

First Place: Lily McClelland, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minnesota “Being Black at MA”
Second Place: Connor Norris, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Joining the Conversation”
Third Place: Abby Robeson, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Lights, Camera, Literature”

Alternative Story Form/Class A

First Place: Lia Graham, Texas HS, Texarkana, Texas “Savvy and Successful”
Second Place: Colin Henderson, Ladue Horton Watkins HS, St. Louis, Missouri “Did Biden Really Just Win?”
Third Place: Emerson Linden, Ladue Horton Watkins HS, St. Louis, Missouri “Did We Really Just Get Through That?”
Honorable Mention
Audrey Carvello, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Social Connections”

Alternative Story Form/Class B

First Place: Sloane Fuhr, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “Diversity Makes Us Stronger”
Second Place: Abigail Hobrough, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minnesota “Fashion Fails, Flops and Follies”
Third Place: Grace Sager, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “A Season of Reckoning with COVID-19”

Pandemic Story/Class A

First Place: Charlotte Hawes, Shawnee Mission East HS, Prairie Village, Kansas “That Party Was Sick”
Second Place: Lucy Marco, McCallum HS, Austin, Texas “Life as a Teenage Essential Worker”
Third Place: Emalee Goode, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Divided by Two”

Pandemic Story/Class B

First Place: Ellie Kollme, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “Vaccine Reactions in a Word”
Second Place: Staff, The Kings’ Academy, Woodstock, Georgia “Dear Covid”
Third Place: Emily Ingle, St. Clair County HS, Odenville, Alabama “Connect”

Photo by Dacie Ritch, Richland R-1 School

Photo Categories

Sports Action Photo/Class A

First Place: Taylor Tiberg, Aledo HS, Aledo, Texas “Hanging On”
Second Place: Jordyn Cimmiyotti, Johnstong HS, Johnston, Iowa “Fly with Abby”
Third Place: Tiffany Ard, James Bowie HS, Austin, Texas “Saved by the Bell”
Honorable Mentions
Tiffany Ard, James Bowie HS, Austin, Texas “Season to Score”
Caitlin Brown, Blue Valley HS, Overland Park, Kansas “Football”
Natalie Medina, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Basketball”
Joseph Grech, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Farside Cradle”

Sports Action Photo/Class B

First Place: Dacie Ritch, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Re Re Rebound”
Second Place: Devin Duffie, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Good Ride, Cowboy”
Third Place: Grace Sager, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Moments to Remember: March”
Honorable Mention
Alex Porter, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Bailee’s Long Toss”

Sports Feature Photo/Class A

First Place: Ella Mills, Blue Valley HS, Overland Park, Kansas “Soccer Regionals”
Second Place: Lainey Hogg, Kirkwood HS, Kirkwood, Missouri “Fresh Start for Kirkwood”
Third Place: Emily Zhang, Francis Howell North HS, St. Charles, Missouri “Fall Sports”
Honorable Mention
Alexis Kelly, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Welcome Back to the Court”

Sports Feature Photo/Class B

First Place: Jalen Rodgers, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Coach’s Discussion”
Second Place: Reesi Nesbitt, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “More than a Game”
Third Place: Alex Porter, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Final Time”

Feature Photo/Class A

First Place: Francis Hovland, Munster HS, Munster, Indiana “Rain Check”
Second Place: Kathleen Ortiz, Kingwood Park HS, Kingwood Park, Texas “Final Farewell”
Third Place: Evan Whitaker, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Senior Prank”

Feature Photo/Class B

First Place: Alex Porter, Richland R-1 School, Essex, Missouri “No School, Snow Problem”
Second Place: Erin Cline, Fred T. Foard HS, Newton, North Carolina “General Feature Photo”
Third Place: Kate Farr, Antwerp Local School, Antwerp, Ohio “Places! Everyone! Places!”

Academics Photo/Class A

First Place: Mackenzie White, Central HS, Knoxville, Tennessee “Flippin’ Awesome”
Second Place: Brynn Burke, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Tumble Time”
Third Place: Gracie Orr, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Air Math”

Academics Photo/Class B

First Place: Dacie Ritch, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Emotional Goodbye”
Second Place: Ella Bobbitt, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Strategies for Success”
Third Place: Cassie Bess, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Soda Explosions”

Clubs or Organizations Photo/Class A

First Place: Katie Eichorn, Shawnee Mission South HS, Overland Park, Kansas “Conducting Royalty”
Second Place: Anna Jane Morrall, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Wellness Club”
Third Place: Kate Hardinger, Shawnee Mission East HS, Prairie Village, Kansas “Sideline Stretches”

Clubs or Organizations Photo/Class B

First Place: Devin Duffie, Richland R-1 School, Essex, Missouri “A Purple Rapport”
Second Place: Staff, Ozona HS, Ozona, Texas “Recording History”
NO THIRD PLACE, Judge’s Discretion

Performing Arts Photo/Class A

First Place: Jordyn Cimmiyotti, Johnstong HS, Johnston, Iowa “Melanie”
Second Place: Landrea Van Mol, Shawnee Mission South HS, Overland Park, Kansas “Cupid”
Third Place: Celia Harris, Blue Valley Northwest HS, Overland Park, Kansas “The Show Must Go Online”

Performing Arts Photo/Class B

First Place: Curtis Craig, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minnesota “Live (streamed) in Concert”
Second Place: Kayla Riddley, Minnehaha Academy, Minneapolis, Minnesota “Role Playing”
Third Place: Laura Finley Hasenbank, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “The Courage to Perform”

Student Life Photo/Class A

First Place: Sydney Laput, Huntley HS, Huntley, Illinois “Ready, Aim, Fire”
Second Place: Grayce Houston, Mauldin HS, Mauldin, South Carolina “Scream from the Stands”
Third Place: Francis Hovland, Munster HS, Munster, Indiana “Breaking the Ice”

Student Life Photo/Class B

First Place: Dacie Ritch, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Snowbreaking Southpaw”
Second Place: Reesi Nesbitt, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Deck the Halls”
Third Place: Reesi Nesbitt, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “The Magic of Friendship”

Pandemic Photo/Class A

First Place: Alexis Kelly, Shawnee Mission North HS, Overland Park, Kansas “Empty Class”
Second Place: Tiffany Ard, James Bowie HS, Austin, Texas “Phase Two”
Third Place: Joseph Grech, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “Field Shield”

Pandemic Photo/Class B

First Place: Alex Porter, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Soundless Band”
Second Place: Alex Cozza, Davidson Day School, Davidson, North Carolina “Stronger Together Closing”
Third Place: Alex Porter, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Teacher War”

Portrait Photography/Class A

First Place: Elizabeth Zhu, American Heritage School, Plantation, Florida “My Song and I”
Second Place: Hannah Banks, Kirkwood HS, Kirkwood, Missouri “First Class”
Third Place: Tiffany Ard, James Bowie HS, Austin, Texas “Difficult Diagnosis”

Portrait Photography/Class B

First Place: Reesi Nesbitt, Christ Presbyterian Academy, Nashville, Tennessee “Partners in Motion”
Second Place: Logan Holman, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Dacie’s Colors”
Third Place: Emily Ingle, St. Clair County HS, Odenville, Alabama “Preparing for the Future”

Photo Illustration/Class A

First Place: Ella Hunick, Blue Valley Northwest HS, Overland Park, Kansas “Masked Up”
Second Place: Ella-Drew Dodd, Wando HS, Mount Pleasant, South Carolina “On the Brain”
Third Place: Nora Hosic, North Kansas City HS, North Kansas City, Missouri “Pandemic Survival Flat Lay”

Photo Illustration/Class B

First Place: Haley Strauch, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “Understanding is Key to Safeguarding Democracy”
Second Place: Lila Corlew, Richland R-1 School, Essex, Missouri “Front & Back”
Third Place: Emma Gómez, Pine Crest School, Fort Lauderdale, Florida “What’s Our Impact?”

2021 Category Class A Class B Total
DESIGN ENTRIES 469 187 656
Theme Development 29 18 47
Cover Design 24 15 39
Student Life Spread 110 21 131
Academics Spread 55 15 70
Clubs/Orgs Spread 35 15 50
Performing Arts Spread 24 15 39
Sports Spread 79 24 103
People Spread 35 24 59
Graphic Design 42 21 63
Pandemic Spread 36 19 55
WRITING ENTRIES 316 113 429
Headline Writing and Design 36 12 48
Caption Writing 37 12 49
Personality Profile 38 18 56
Sports Feature Writing 37 13 50
Academics Writing 29 12 41
Clubs/Orgs Writing 17 7 24
Performing Arts Writing 12 3 15
Student Life Writing 47 12 59
Alternative Story Form 40 16 56
Pandemic Story 23 8 31
PHOTO ENTRIES 260 140 400
Sports Action Photo 84 28 112
Sports Feature Photo 34 14 48
General Feature Photo 20 14 34
Academics Photo 16 20 36
Clubs/Org Photo 23 10 33
Performing Arts Photo 15 12 27
Photo Illustration 15 7 22
Profile Portrait Photo 13 13 26
Student Life Photo 25 12 37
Pandemic Photo 15 10 25
TOTAL ENTRIES 1,045 440 1,485
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.